Eaton XTAE025C01P004
SKU: CS5000929MPN: XTAE025C01P004Alternate Part #: 3-1812-664AUPC/EAN: 782116856015
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,380 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000929 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01P004 |
| Alternate Part # | 3-1812-664A |
| UPC/EAN | 782116856015 |


