Eaton XTAE018C10Y010
SKU: CS5000682MPN: XTAE018C10Y010Alternate Part #: 3-1812-462AUPC/EAN: 782116854356
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,48 V 50 Hz,1NO,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |