Eaton XTAE018C01U3E005
SKU: CS5000251MPN: XTAE018C01U3E005Alternate Part #: 3-2369-073AUPC/EAN: 786685166483
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24 V 50 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |