Eaton XTAE018C01A3E005
SKU: CS4999947MPN: XTAE018C01A3E005Alternate Part #: 3-2369-003AUPC/EAN: 786685165783
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999947 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01A3E005 |
| Alternate Part # | 3-2369-003A |
| UPC/EAN | 786685165783 |


