Eaton XTAE015B10WD006
SKU: CS4999871MPN: XTAE015B10WD006Alternate Part #: 3-1802-1826AUPC/EAN: 782116849383
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 Vdc,1NO,B frame,45 mm,4-6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999871 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10WD006 |
| Alternate Part # | 3-1802-1826A |
| UPC/EAN | 782116849383 |

