Eaton XTAE015B10P016
SKU: CS4999760MPN: XTAE015B10P016Alternate Part #: 3-1802-1882AUPC/EAN: 782116848614
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,380 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999760 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10P016 |
| Alternate Part # | 3-1802-1882A |
| UPC/EAN | 782116848614 |


