Eaton XTAE015B01TD004
SKU: CS4999426MPN: XTAE015B01TD004Alternate Part #: 3-1802-1550AUPC/EAN: 782116846498
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,24 Vdc,1NC,B frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999426 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01TD004 |
| Alternate Part # | 3-1802-1550A |
| UPC/EAN | 782116846498 |
