Eaton XTAE015B01E001
SKU: CS4999272MPN: XTAE015B01E001Alternate Part #: 3-1802-1477AUPC/EAN: 782116845323
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |