Eaton XTAE009B10E001
SKU: CS4998146MPN: XTAE009B10E001Alternate Part #: 3-1802-742AUPC/EAN: 782116837915
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,208 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998146 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10E001 |
| Alternate Part # | 3-1802-742A |
| UPC/EAN | 782116837915 |
