Eaton XTAE012B10U3E005
SKU: CS4999101MPN: XTAE012B10U3E005Alternate Part #: 3-2235-2393AUPC/EAN: 786685045443
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999101 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10U3E005 |
| Alternate Part # | 3-2235-2393A |
| UPC/EAN | 786685045443 |

