Eaton XTAE012B01U3EP05
SKU: CS4998718MPN: XTAE012B01U3EP05Alternate Part #: 3-2235-1971AUPC/EAN: 786685041223
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |