Eaton XTAE012B01B5E020
SKU: CS4998468MPN: XTAE012B01B5E020Alternate Part #: 3-2589-611AUPC/EAN: 786685419121
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |