Eaton XTAE012B10B5G020
SKU: CS4998852MPN: XTAE012B10B5G020Alternate Part #: 3-2589-738AUPC/EAN: 786685419374
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,4-20 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |