Eaton XTAE012B01F016
SKU: CS4998533MPN: XTAE012B01F016Alternate Part #: 3-1802-1121AUPC/EAN: 782116840458
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,230 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998533 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01F016 |
| Alternate Part # | 3-1802-1121A |
| UPC/EAN | 782116840458 |


