Eaton XTAE012B01P010
SKU: CS4998616MPN: XTAE012B01P010Alternate Part #: 3-1802-1084AUPC/EAN: 782116841035
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,380 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998616 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01P010 |
| Alternate Part # | 3-1802-1084A |
| UPC/EAN | 782116841035 |

