Eaton XTAE009B10BD3E008
SKU: CS4998086MPN: XTAE009B10BD3E008Alternate Part #: 3-2235-1634AUPC/EAN: 786685037851
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,220 Vdc,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998086 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10BD3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-1634A |
| UPC/EAN | 786685037851 |
