Eaton XTAE009B10N3E008
SKU: CS4998236MPN: XTAE009B10N3E008Alternate Part #: 3-2235-1494AUPC/EAN: 786685036458
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,400 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998236 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10N3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-1494A |
| UPC/EAN | 786685036458 |

