Eaton XTAE009B10BD010
SKU: CS4998079MPN: XTAE009B10BD010Alternate Part #: 3-1802-844AUPC/EAN: 782116837571
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,220 Vdc,1NO,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998079 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10BD010 |
| Alternate Part # | 3-1802-844A |
| UPC/EAN | 782116837571 |

