Eaton XTAE009B10BD004
SKU: CS4998077MPN: XTAE009B10BD004Alternate Part #: 3-1802-802AUPC/EAN: 782116837557
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,220 Vdc,1NO,B frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998077 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10BD004 |
| Alternate Part # | 3-1802-802A |
| UPC/EAN | 782116837557 |

