Eaton XTAE007B01B5E005
SKU: CS4997163MPN: XTAE007B01B5E005Alternate Part #: 3-2589-009AUPC/EAN: 786685418148
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1-5 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997163 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01B5E005 |
| Alternate Part # | 3-2589-009A |
| UPC/EAN | 786685418148 |


