Eaton XTAE007B01B5E1P6
SKU: CS4997165MPN: XTAE007B01B5E1P6Alternate Part #: 3-2589-007AUPC/EAN: 786685418124
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997165 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01B5E1P6 |
| Alternate Part # | 3-2589-007A |
| UPC/EAN | 786685418124 |

