Eaton XTAE007B01AD3E008
SKU: CS4997111MPN: XTAE007B01AD3E008Alternate Part #: 3-2235-354AUPC/EAN: 786685025049
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,120 Vdc,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997111 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B01AD3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-354A |
| UPC/EAN | 786685025049 |


