Eaton V48M28T1516
SKU: CS4995325MPN: V48M28T1516Alternate Part #: V15DA001UPC/EAN: 786680147517
Eaton General purpose ventilated transformer

$1,959.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
DOE 2016 Efficient Transformer, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 15 kVA, Al windings
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 939 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 45 dB |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN; 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS57 |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995325 |
|---|---|
| MPN | V48M28T1516 |
| Alternate Part # | V15DA001 |
| UPC/EAN | 786680147517 |


