Eaton VM160CK-L
SKU: CS4994394MPN: VM160CK-LAlternate Part #: 50-30704-21UPC/EAN: 786676040204
Eaton mining rated reversing vacuum contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Mining Rated Non-Reversing Vacuum Contactors, 160A, 220-240V coil, with J1CL interlock, 50 hp at 200V, 60 hp at 230V, 100 hp at 380V, 125 hp at 460V, 150 hp at 575V, 200 hp at 800V, 400 hp at 1500V