Eaton UTE7203BCH
SKU: CS4993914MPN: UTE7203BCHUPC/EAN: 786685351209
Eaton meter socket







$524.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, Comm, 200A, Over, 3-5/16 inch hub open, #6-350 kcmil, 7-jaw, 3-ph, #6-350 kcmil, Lever bypass, Gnd conn (#14-#2 Cu), Triplex, 4-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Bypass | Lever |
| Feed Type | Overhead |
| Hub Type | 3-5/16 in hub opening |
| Line | #6-350 kcmil |
| Load | #6-350 kcmil |
| Number Of Jaws | Seven-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Four-wire |
| Phase | Three-phase |
| Security | Ringless |
| Terminals | 7 |
| Type | Commercial |
| Utility Approvals | ME : Central Maine Power ME : Emera Maine (Bangor Hydro Electric Co./ Maine Public Service Company) NM : Public Service Company of New Mexico (PNM) |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4993914 |
|---|---|
| MPN | UTE7203BCH |
| UPC/EAN | 786685351209 |









