Eaton UTE5203BCH
SKU: CS4993907MPN: UTE5203BCHUPC/EAN: 786685351124
Eaton meter socket






$514.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, Comm, 200A, Over, 3-5/16 inch hub open, #6-350 kcmil, 5-jaw, 1-ph, #6-350 kcmil, Lever bypass, Gnd conn (#14-#2 Cu), Triplex, 3-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Bypass | Lever |
| Feed Type | Overhead |
| Hub Type | 3-5/16 in hub opening |
| Line | #6-350 kcmil |
| Load | #6-350 kcmil |
| Number Of Jaws | Five-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Type | Commercial |
| Utility Approvals | ME : Emera Maine (Bangor Hydro Electric Co./ Maine Public Service Company) NM : Public Service Company of New Mexico (PNM) |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4993907 |
|---|---|
| MPN | UTE5203BCH |
| UPC/EAN | 786685351124 |










