Eaton UTE4213BCH
SKU: CS4993903MPN: UTE4213BCHUPC/EAN: 786685351087
Eaton meter socket







$569.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton meter socket, Comm, 200A, Over/under, 3-5/16 inch hub open, #6-350 kcmil, 4-jaw, 1-ph, #6-350 kcmil, Lever bypass, Gnd conn (#14-#2 Cu), Triplex, 3-wire, Ringless, 600 Vac
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Bypass | Lever |
| Feed Type | Top/bottom |
| Hub Type | 3-5/16 in hub opening |
| Line | #6-350 kcmil |
| Load | #6-350 kcmil |
| Number Of Jaws | Four-jaw |
| Number Of Sockets | 1.0000 |
| Number Of Wires | Three-wire |
| Phase | Single-phase |
| Security | Ringless |
| Type | Commercial |
| Utility Approvals | ME : Central Maine Power ME : Emera Maine (Bangor Hydro Electric Co./ Maine Public Service Company) MD : First Energy (Potomac Edison) VA : First Energy (Potomac Edison) WV : First Energy (Mon Power) NJ : First Energy (Jersey Central Power and Light) OH : First Energy (Ohio Edison, Toledo Edison, The Illuminating Company) PA : First Energy (Allegheny Power, MET ED, Penelec, West Penn Power) TX : Pedernales Electric Cooperative WI : WE Energies / Wisconsin Public Service (WPS) |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4993903 |
|---|---|
| MPN | UTE4213BCH |
| UPC/EAN | 786685351087 |










