Eaton T60R11S10
SKU: CS4992653MPN: T60R11S10Alternate Part #: T10450UPC/EAN: 786680104282
Eaton General purpose ventilated transformer







$6,693.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry type distribution ventilated transformer, DS-3, Single-phase, Primary voltage: 600V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, Secondary voltage: 120/240V, 150°C, 10 kVA, Aluminum windings, FR815, 591C, WS15, 60 Hz, NEMA 2
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 10 kVA |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 591C |
Specifications
| SKU | CS4992653 |
|---|---|
| MPN | T60R11S10 |
| Alternate Part # | T10450 |
| UPC/EAN | 786680104282 |


