Eaton T20P12S10
SKU: CS4992139MPN: T20P12S10Alternate Part #: T10451UPC/EAN: 786680112645
Eaton General purpose ventilated transformer

$6,012.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Dry type distribution ventilated transformer DS-3 Single-phase 240 x 480V 1 at +5% FCAN 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120V 150°C 10 kVA Aluminum windings 815 221I WS15 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 221I |
Specifications
| SKU | CS4992139 |
|---|---|
| MPN | T20P12S10 |
| Alternate Part # | T10451 |
| UPC/EAN | 786680112645 |

