Eaton T48N27S10
SKU: CS4992573MPN: T48N27S10Alternate Part #: T10447UPC/EAN: 786680097690
Eaton General purpose ventilated transformer







$6,693.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: None, SV: 277V, 150°C, 10 kVA, Al windings, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 277 V |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992573 |
|---|---|
| MPN | T48N27S10 |
| Alternate Part # | T10447 |
| UPC/EAN | 786680097690 |
