Eaton T23R23S10XCU
SKU: CS4992166MPN: T23R23S10XCUAlternate Part #: T10433UPC/EAN: 786680083266
Eaton General purpose ventilated transformer







$9,853.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 230V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 230V, 150°C, 10 kVA, Cu windings , Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992166 |
|---|---|
| MPN | T23R23S10XCU |
| Alternate Part # | T10433 |
| UPC/EAN | 786680083266 |
