Eaton T29N14S05
SKU: CS4992330MPN: T29N14S05Alternate Part #: T05425UPC/EAN: 786680063015
Eaton General purpose ventilated transformer







$5,309.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 208V, Taps: None, SV: 110/220V, 150°C, 5 kVA, Al windings, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 110/220 V |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992330 |
|---|---|
| MPN | T29N14S05 |
| Alternate Part # | T05425 |
| UPC/EAN | 786680063015 |
