Eaton T48M12E10CU
SKU: CS4992529MPN: T48M12E10CUAlternate Part #: T10455UPC/EAN: 786680112683
Eaton General purpose ventilated transformer

$10,889.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Dry type distribution ventilated transformer DS-3 Single-phase 480V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120V 150°C 10 kVA Copper windings 815 54F WS15 Electrostatically shielded 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 54F |
Specifications
| SKU | CS4992529 |
|---|---|
| MPN | T48M12E10CU |
| Alternate Part # | T10455 |
| UPC/EAN | 786680112683 |

