Eaton T29M11E10CU
SKU: CS4992257MPN: T29M11E10CUAlternate Part #: T10452UPC/EAN: 786680112652
Eaton General purpose ventilated transformer

$13,267.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Dry type distribution ventilated transformer DS-3 Single-phase 208V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120/240V 150°C 10 kVA Copper windings 815 264A WS15 Electrostatically shielded 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 264A |
Specifications
| SKU | CS4992257 |
|---|---|
| MPN | T29M11E10CU |
| Alternate Part # | T10452 |
| UPC/EAN | 786680112652 |

