Eaton T48M11E05CULS39
SKU: CS4992434MPN: T48M11E05CULS39Alternate Part #: T05414UPC/EAN: 786680057908
Eaton General purpose ventilated transformer

$9,346.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 5 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Modification 1 | Low sound 39 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992434 |
|---|---|
| MPN | T48M11E05CULS39 |
| Alternate Part # | T05414 |
| UPC/EAN | 786680057908 |
