Eaton T48M11S5016CUES
SKU: CS4992508MPN: T48M11S5016CUESAlternate Part #: T50E062UPC/EAN: 786680209673
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,535.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 50 kVA, 16, Copper windings, ES
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
| Wiring Connection | 243D |
Specifications
| SKU | CS4992508 |
|---|---|
| MPN | T48M11S5016CUES |
| Alternate Part # | T50E062 |
| UPC/EAN | 786680209673 |

