Eaton T48M11F07NV
SKU: CS4992442MPN: T48M11F07NVAlternate Part #: T07447UPC/EAN: 786680112638
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer

$7,783.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer DS-3E Single-phase 480V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120/240V 115°C 7.5 kVA Aluminum windings 817N 262F 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 817N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 7.5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Totally enclosed non-ventilated transformer |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 262F |
Specifications
| SKU | CS4992442 |
|---|---|
| MPN | T48M11F07NV |
| Alternate Part # | T07447 |
| UPC/EAN | 786680112638 |




