Eaton T48M11F05NV
SKU: CS4992439MPN: T48M11F05NVAlternate Part #: T05451UPC/EAN: 786680112607
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer

$7,783.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer DS-3E Single-phase 480V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120/240V 115°C 5 kVA Aluminum windings 817N 262F 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 817N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Totally enclosed non-ventilated transformer |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 262F |
Specifications
| SKU | CS4992439 |
|---|---|
| MPN | T48M11F05NV |
| Alternate Part # | T05451 |
| UPC/EAN | 786680112607 |




