Eaton T10P48B05CUNV
SKU: CS4991768MPN: T10P48B05CUNVAlternate Part #: T05410UPC/EAN: 786680055522
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$6,047.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 120 X 240V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 480 delta, 80°C, 5 kVA, Cu windings, Frame: 815N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 120 V, 240 V |
| Secondary Voltage | 480 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4991768 |
|---|---|
| MPN | T10P48B05CUNV |
| Alternate Part # | T05410 |
| UPC/EAN | 786680055522 |
