Eaton T29M11F3716CUESLS42
SKU: CS4992267MPN: T29M11F3716CUESLS42Alternate Part #: T37E060UPC/EAN: 786680208768
Eaton General purpose ventilated transformer

$9,123.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 37.5 kVA, 16, Copper windings, ESLS42
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS11 |
| Wiring Connection | 264A |
Specifications
| SKU | CS4992267 |
|---|---|
| MPN | T29M11F3716CUESLS42 |
| Alternate Part # | T37E060 |
| UPC/EAN | 786680208768 |

