Eaton T48M11F3716CUES
SKU: CS4992461MPN: T48M11F3716CUESAlternate Part #: T37E043UPC/EAN: 786680209659
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,445.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 37.5 kVA, 16, Copper windings, ES
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992461 |
|---|---|
| MPN | T48M11F3716CUES |
| Alternate Part # | T37E043 |
| UPC/EAN | 786680209659 |

