Eaton T29M11F3716CU
SKU: CS4992266MPN: T29M11F3716CUAlternate Part #: T37E017UPC/EAN: 786680209963
Eaton General purpose ventilated transformer

$8,172.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 37.5 kVA, 16, Copper windings
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 818 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.5 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992266 |
|---|---|
| MPN | T29M11F3716CU |
| Alternate Part # | T37E017 |
| UPC/EAN | 786680209963 |

