Eaton T27R11S7516
SKU: CS4992243MPN: T27R11S7516Alternate Part #: T75E044UPC/EAN: 786680208188
Eaton General purpose ventilated transformer

$7,960.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 277V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, SV 120/240V, 150°C rise, 75 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution, ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS16 |
| Wiring Connection | 591D |
Specifications
| SKU | CS4992243 |
|---|---|
| MPN | T27R11S7516 |
| Alternate Part # | T75E044 |
| UPC/EAN | 786680208188 |

