Eaton T29R11S7516
SKU: CS4992339MPN: T29R11S7516Alternate Part #: T75E030UPC/EAN: 786680208461
Eaton General purpose ventilated transformer

$7,960.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, SV 120/240V, 150°C rise, 75 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992339 |
|---|---|
| MPN | T29R11S7516 |
| Alternate Part # | T75E030 |
| UPC/EAN | 786680208461 |

