Eaton T29R11F7516
SKU: CS4992337MPN: T29R11F7516Alternate Part #: T75E025UPC/EAN: 786680210785
Eaton General purpose ventilated transformer




$9,735.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 208V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, SV 120/240V, 115°C rise, 75 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4992337 |
|---|---|
| MPN | T29R11F7516 |
| Alternate Part # | T75E025 |
| UPC/EAN | 786680210785 |


