Eaton T27M12F05CU
SKU: CS4992233MPN: T27M12F05CUAlternate Part #: T05450UPC/EAN: 786680112591
Eaton General purpose ventilated transformer

$16,180.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Dry type distribution ventilated transformer DS-3 Single-phase 277V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120V 115°C 5 kVA Copper windings 815 56H WS15 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 56H |
Specifications
| SKU | CS4992233 |
|---|---|
| MPN | T27M12F05CU |
| Alternate Part # | T05450 |
| UPC/EAN | 786680112591 |

