Eaton T27M11F10CU
SKU: CS4992216MPN: T27M11F10CUAlternate Part #: T10456UPC/EAN: 786680112690
Eaton General purpose ventilated transformer

$11,377.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Dry type distribution ventilated transformer DS-3 Single-phase 277V 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN 120/240V 115°C 10 kVA Copper windings 815 262C WS15 60 Hz
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 10 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Weathershield | WS15 |
| Wiring Connection | 262C |
Specifications
| SKU | CS4992216 |
|---|---|
| MPN | T27M11F10CU |
| Alternate Part # | T10456 |
| UPC/EAN | 786680112690 |

