Eaton T27M11S05NV
SKU: CS4992219MPN: T27M11S05NVAlternate Part #: T05408UPC/EAN: 786680053702
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$5,146.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 277V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 120/240V, 150°C, 5 kVA, Al windings, Frame: 815N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 277 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4992219 |
|---|---|
| MPN | T27M11S05NV |
| Alternate Part # | T05408 |
| UPC/EAN | 786680053702 |
