Eaton T20P11S37CUS64X
SKU: CS4992067MPN: T20P11S37CUS64XAlternate Part #: T37CNV031UPC/EAN: 786680248504
Eaton General purpose ventilated transformer







$26,250.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
37.5 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 150C Rise, Copper, 316 SS NEMA 4X
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | 316 stainless steel NEMA 4X |
| Frame | 844ANV |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 487 °C |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 SS NEMA 4X |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4992067 |
|---|---|
| MPN | T20P11S37CUS64X |
| Alternate Part # | T37CNV031 |
| UPC/EAN | 786680248504 |


