Eaton T20P11S15CUS64X
SKU: CS4992024MPN: T20P11S15CUS64XUPC/EAN: 786680248481
Eaton General purpose ventilated transformer







$17,699.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA TENV Xfmr 1 PH 240 X 480-120/240 150C Rise, Copper, 316 SS NEMA 4X
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | 316 stainless steel NEMA 4X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 357 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 SS NEMA 4X |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 3XA |
Specifications
| SKU | CS4992024 |
|---|---|
| MPN | T20P11S15CUS64X |
| UPC/EAN | 786680248481 |


